Poświadczenie nieprawdy ma konsekwencje
Janusz Zagrobelny Sprawy dokumentów składających się na dokumentację personalną są rozstrzygane przez sądy niejednorodnie.
Funkcjonowanie każdego pracodawcy wiąże się z koniecznością wystawiania licznych dokumentów umieszczanych w dokumentacji personalnej. Cechują się one różnorodną strukturą, podstawami prawnymi, a także znaczeniem w obrocie gospodarczym. Poświadczenie w takim dokumencie nieprawdy nie zawsze będzie się wiązało z odpowiedzialnością karną. Warto się przyjrzeć, które z wyżej wskazanych dokumentów mogą być przedmiotem przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, tj. fałszu intelektualnego (art. 271 § 1–3 k.k.), wyłudzenia poświadczenia nieprawdy (art. 272 k.k.) bądź użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę (art. 273 k.k.).
Jak treść
Przedmiotem przestępstwa fałszu intelektualnego może być nie tylko taki dokument kadrowy, który można zaklasyfikować jako dokument w rozumieniu kodeksu karnego. Z treścią takiego dokumentu związane więc musi być określone prawo, albo ze względu na swoją zawartość musi on stanowić dowód prawa, stosunku prawnego lub okoliczności mającej znaczenie prawne – niezależnie od formy, w jakiej został on utrwalony. Dodatkowo musi być wystawiony przez osobę „uprawnioną" do wystawienia dokumentu, a ponadto obejmować poświadczenie, któremu przypisać można cechę zaufania publicznego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta