Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Legitymacja publicznoprawna prokuratora w postępowaniu cywilnym

25 września 2019 | Sądy i Prokuratura | Arkadiusz Turczyn

Kompetencja prokuratora jest ujęta szeroko, a zasadność wystąpienia ze stosownym powództwem jest podporządkowana autonomicznej decyzji prokuratora i nie podlega kontroli sądu.

Wydaje się, że zasady wszczęcia postępowania i udziału prokuratora w postępowaniu nie budzą większych wątpliwości. Zgodnie z jednoznaczną normą ujętą w art. 7 kodeksu postępowania cywilnego prokurator może żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie, jak również wziąć w nim udział, jeżeli według jego oceny wymaga tego ochrona praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego. W sprawach niemajątkowych z zakresu prawa rodzinnego prokurator może wytaczać powództwa tylko w wypadkach wskazanych w ustawie. Są jednak przypadki, w których uprawnienie budziło wątpliwości.

Jak zauważono w orzecznictwie, pozycja zajmowana przez prokuratora w postępowaniu cywilnym na podstawie art. 7 oraz 55 i nast. k.p.c., tj. pozycja strony w znaczeniu formalnym, działającej w celu ochrony praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego, charakteryzuje się szerszą niezależnością prokuratora na tym polu niż pozycja prokuratora będącego pełnomocnikiem procesowym Skarbu Państwa reprezentowanego przez organ właściwej jednostki organizacyjnej prokuratury, chociaż nie oznacza to wyłączenia stosowania wobec niego środków przewidzianych w prawie o prokuraturze (zob. uchwałę siedmiu sędziów SN z 18 czerwca 2019 r., sygn. akt III CZP 101/18, przywołaną szerzej w poprzednim artykule; orzecznictwo SN dostępne na www.sn.pl poza wyraźnie wskazanymi źródłami).

Uprawnienie prokuratora do samodzielnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11467

Wydanie: 11467

Spis treści

Reklama

Zamów abonament