Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warunki zwrotu VAT na nowych zasadach

25 września 2019 | Rachunkowość | Magdalena Kraszewska-Szuba

Zdarza się, że firmy wykazują w deklaracji nadwyżkę podatku naliczonego nad kwotą należną. W takiej sytuacji muszą zdecydować, czy chcą dalej kumulować nadwyżkę i przenieść ją na kolejny okres rozliczeniowy, czy wystąpić do urzędu skarbowego o zwrot.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego za następne okresy rozliczeniowe może być korzystne dla podatnika, który przewiduje, że w kolejnych okresach rozliczeniowych wystąpi z kolei nadwyżka podatku należnego nad naliczonym i będzie miał obowiązek wpłaty zobowiązania z tytułu podatku od towarów i usług na rachunek urzędu skarbowego. Jeśli bardziej prawdopodobne jest dalsze kumulowanie nadwyżki, to zgodnie z przepisami ustawy o VAT istnieje możliwość odzyskania podatku naliczonego w trzech terminach: 60, 180 lub 25 dni. Perspektywa skorzystania z każdego z powyższych terminów wymaga spełnienia określonych warunków określonych prawem podatkowym. W wyniku nowelizacji ustawy o VAT, od 1 września 2019 r. zmianie uległ jeden z warunków zwrotu VAT w terminie 25 dni. Poniżej przedstawione zostaną warunki, które należy spełnić, aby uzyskać zwrot w poszczególnych wskazanych przez ustawę o VAT terminach po 1 września 2019 r.

Terminy

Podstawowym terminem zwrotu nadwyżki podatku naliczonego na rachunek bankowy jest 60 dni, o którym mówi art. 87 ust 2 ustawy o VAT). Zgodnie z tym przepisem zwrot różnicy podatku następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na:

- rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju albo na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11467

Wydanie: 11467

Spis treści

Reklama

Zamów abonament