Będą łatwiejsze procedury graniczne
Czynności celne i podatek od opłat licencyjnych – o to powinny się zatroszczyć firmy powiązane gospodarczo z Wielką Brytanią.
Wyjście Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej zaplanowano na 31 października o północy. Choć brytyjski rząd deklaruje, że stara się zawrzeć umowę z UE, przewidującą stopniowe „wychodzenie", to jednak należy się liczyć z fiaskiem tych działań i tzw. twardym brexitem. Oznacza on, że od 1 listopada od godziny 0.00 (w Wielkiej Brytanii będzie to 23.00 poprzedniego dnia) towary transportowane przez brytyjską granicę zaczną podlegać odprawom celnym.
Uproszczenia zapobiegną zatorom
Brytyjski ambasador w Polsce Jonathan Knott zapewnia „Rzeczpospolitą", że jego rząd stara się zapobiec zatorom na granicach blokującym ciągłość dostaw towarów.
– Wciąż chcemy mieć na stołach polskie kurczaki i hiszpańskie pomarańcze, więc testujemy system przyspieszonych kontroli granicznych – mówi Knott. Zapewnia on, że nawet gdy zostaną wprowadzone odprawy celne, ciężarówki jadące do Wielkiej Brytanii z Polski i innych krajów UE nie będą musiały spędzać w punktach granicznych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta