Kiedy strzał jest w celu?
Chroniąc obywateli, funkcjonariusz musi pamiętać o standardach użycia broni.
W październiku 2017 r. na Uniwersytecie Stanowym Grambling w stanie Luizjana doszło do strzelaniny, w następstwie której zginęło dwóch studentów. Obaj 23-latkowie pochodzili z miejscowości Farmerville. W lutym 2018 r. 17 osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych w strzelaninie w szkole średniej, 70 km na północ od Miami w stanie Floryda. W maju 2019 r. na kampusie Uniwersytetu Karoliny Północnej mężczyzna otworzył ogień, zabijając dwie osoby, a cztery raniąc. Sprawca został zidentyfikowany jako student tej uczelni, 22-letni Trystan Andrew. Wreszcie rodzime podwórko, w lipcu 2019 r. na warszawskim Bródnie w strzelaninie ginie 43-letnia kobieta.
Setki podobnych informacji uświadamiają nam powagę i wieloaspektowość problemu. Na pierwszy plan wysuwa się ocena prawna takich zdarzeń i wypracowanie jak najskuteczniejszych metod minimalizowania ich tragicznych skutków. Skupię się na podstawach prawnych użycia broni palnej przez funkcjonariuszy policji oraz ogólnych zasadach wypracowanych przez orzecznictwo strasburskie, które wnikliwie ocenia zasadność i legalność zachowania służb państwowych w takich sytuacjach.
Podstawy prawne użycia broni palnej
Uprawnienie organów policji i innych służb do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego nierzadko prowadzi do ingerencji w sferę praw i wolności jednostki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta