Czy napiwek jest przychodem kelnera
Dodatkowe pieniądze wręczone osobom podającym napoje w pubie trafiające do pracodawcy, który później rozdysponowuje je wśród nich, stanowią ich przychód ze stosunku pracy, a pracodawca musi pobrać od nich zaliczki. Natomiast jeśli trafiają one do pracownika bezpośrednio od klienta, wówczas musi on sam rozliczyć podatek.
- Biuro rachunkowe rozlicza kilka restauracji i kawiarni. Kelnerzy pracujący w tych placówkach gastronomicznych często otrzymują napiwki. Napiwki te mają charakter dobrowolny, a ich przyznanie i ich wysokość zależy tylko i wyłącznie od uznania klienta. Czasem napiwek jest wliczony z góry w cenę usługi i zawarty w paragonie bądź fakturze wystawionych dla klienta, a następnie pracodawca wypłaca go pracownikowi. Najczęściej jednak napiwek jest wręczany kelnerowi bezpośrednio przez klienta. W oby przypadkach nie pobiera sobie żadnych kwot z napiwków. Czy otrzymywane przez kelnerów) napiwki stanowią dla nich przychód od którego spółka jako płatnik powinna pobrać zaliczkę na PIT? – pyta czytelnik.
Przychodami (...) są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (zob. art. 11 ust. 1 ustawy o PIT).
Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta