Zaliczka jak opłata wstępna
Należność uiszczona na poczet umowy leasingu może być kosztem uzyskania przychodu z chwilą jej poniesienia.
Wniosek ten znajduje potwierdzenie w kolejnej już interpretacji organów podatkowych. Tematem interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 czerwca 2019 r. (0111-KDIB1-2.4010.197.2019.1.BG) była wątpliwość podatnika w zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku z tytułu opłaty wstępnej wynikającej z zawartej umowy leasingu.
Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego z podmiotem specjalizującym się w oferowaniu rozwiązań z zakresu finansowania maszyn i urządzeń. Z uwagi na szczególny charakter przedmiotu leasingu, jego produkcja została poprzedzona uiszczeniem zaliczki w określonej wysokości. Zaliczka została następnie zakwalifikowana jako opłata wstępna leasingu. Zawarta przez wnioskodawcę umowa leasingu operacyjnego, do celów rachunkowych, traktowana jest jako leasing finansowy, w konsekwencji czego, księgowo, opłata wstępna rozliczana będzie w czasie. Z uwagi na funkcjonującą odrębność w zakresie charakteru prawnego umów leasingu operacyjnego dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta