Twarde dane weryfikują skuteczność reform
Ciekawych informacji na temat postrzegania niezależności i funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości dostarcza raport Fundacji Court Watch Polska.
Całkiem niedawno prorokowano, że wraz z rozwojem technologii informacyjnych uzyskamy łatwy dostęp do rzetelnej wiedzy, co przełoży się na poprawę jakości debaty publicznej oraz lepsze funkcjonowanie instytucji demokratycznych. Prognozy okazały się zbyt optymistyczne. Nie tylko nie każdy chce i potrafi skorzystać z bezbrzeżnych zasobów wiedzy. Informacje pozyskane zgodnie z dziennikarskim i naukowym rzemiosłem walczą o naszą uwagę z fake newsami, co stawia odbiorcę w obliczu konieczności filtrowania płynących zewsząd komunikatów.
Funkcjonowania w warunkach szumu informacyjnego nie ułatwia także to, że nawet wiedza oparta na badaniach, płynąca z zaufanych agend, nie powinna być traktowana bezkrytycznie. Surowe dane, zwłaszcza liczbowe, nie zawsze mówią same za siebie; także interpretacja proponowana przez autorów badań bywa dyskusyjna, szczególnie jeśli po drodze nie zachowano odpowiednich rygorów metodologicznych.
Standardy utrzymane
Jak w świetle danych prezentuje się kondycja polskiego sądownictwa, po raz drugi sprawdziła Fundacja Court Watch Polska. Autorzy raportu sięgnęli do rankingów niezależnych organizacji międzynarodowych, takich jak World Justice Project, European Social Survey czy Światowe Forum Ekonomiczne, a także rodzimych badań Centrum Badania Opinii Społecznej, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Stowarzyszenia Sędziów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta