„Biała lista” – obawy podatników rosną
Pobranie potwierdzenia weryfikacji kontrahenta i jego rachunku w nowo powstałym rejestrze nie zawsze daje nabywcy jednoznaczną gwarancję spokoju i pewności, że nie spotkają go negatywne konsekwencje zapłaty należności powyżej 15 tys. zł na rachunek wskazany na fakturze.
Aktualnie udostępniane do pobrania potwierdzenia z rejestru podatników VAT nie wskazują kryterium wyszukiwania podatnika, a taka informacja na potwierdzeniu stanowiłaby jednoznaczne potwierdzenie dochowania przez nabywcę należytej staranności. Dotyczy to zwłaszcza przypadku wyszukiwania kontrahenta (sprzedawcy) „po numerze rachunku" wskazanym nabywcy. W rezultacie uzyskując potwierdzenie wyszukania kontrahenta w wykazie „po numerze rachunku" podanym nabywcy, nabywca nie dysponuje dowodem, że dokonał wyczerpującej weryfikacji rachunku kontrahenta, stosując jako kryterium wyszukania ten właśnie rachunek.
Czy to może być problem – o tym zdecyduje praktyka organów albo zmiana treści potwierdzeń udostępnianych do pobrania po przeprowadzeniu wyszukiwania w wykazie.
Czym jest wykaz
Z dniem 1 września 2019 r. zaczęła funkcjonować „biała lista podatników" czyli nowy elektroniczny wykaz podatników VAT, rozbudowany pod względem prezentowanych w nim informacji, który obejmuje informacje o:
- podatnikach VAT (czynnych i zwolnionych) oraz podatnikach, którzy zostali z jakichś przyczyn z rejestru wykreśleni, a następnie ich rejestracja została przywrócona,
- podmiotach w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które wykreślił z rejestru jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta