Anulowanie faktury zaliczkowej
W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi dokument, w którym wykaże kwotę podatku, ma obowiązek jego zapłaty.
- Dnia 28 maja 2019 r. została zawarta umowa o świadczenie usług pomiędzy spółką a jej kontrahentem. Zgodnie z jej postanowieniami kontrahent miał zapłacić zaliczkę na poczet przyszłych usług. Dlatego 29 maja 2019 r. została wystawiona faktura zaliczkowa z terminem płatności 7 dni. 30 czerwca 2019 r. zawarto porozumienie o bezterminowym zawieszeniu wykonywania umowy. Kontrahent nie wpłacił zaliczki, a fakturę zaliczkową odesłał. Czy w związku z faktem, że nie doszło do zapłaty zaliczki, a także do realizacji usługi podatnik ma możliwość anulowania wystawionej faktury zaliczkowej? – pyta czytelnik.
Ani przepisy ustawy o VAT, ani przepisy rozporządzeń wykonawczych, nie regulują kwestii anulowania wystawionych faktur. W praktyce jednak – w drodze wyjątku – organy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta