Doręczenie to warunek przedłużenia terminu zwrotu VAT
Tomasz Krywan W swoim ostatnim lipcowym rozstrzygnięciu Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził swój wyrok z 23 kwietnia 2018 r., że „przedłużyć można jedynie taki termin, który jeszcze nie upłynął".
W lipcowym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że dla skutecznego przedłużenia terminu zwrotu VAT konieczne jest dostarczenie postanowienia w tym zakresie podatnikowi. Wyrok ten potwierdza istnienie linii orzeczniczej zapoczątkowanej wyrokiem siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 kwietnia 2018 r. (sygn. I FSK 255/17).
Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT podatnikom przysługuje prawo do zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym na rachunek bankowy (tzw. zwrot bezpośredni). Z jego przepisów wynika również, że jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanej w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego. Z przepisów nie wynika, w którym momencie dochodzi do przedłużenia terminu zwrotu. W związku z tym często prowadzi to sporów pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi w tym zakresie.
Przedłużenie terminu
Właśnie taki spór miał miejsce w stanie faktycznym będącym przedmiotem wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 lipca 2019 r. (sygn. I FSK 942/19). Chodziło o spółkę, której naczelnik urzędu skarbowego (NUS) postanowieniem przedłużył (do 31 marca 2018 r.) termin dokonania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta