Czy k.p.c. ma nadwagę?
Zmiana ustroju powoduje kompleksową wymianę przepisów na nowe. W Polsce to nie nastąpiło.
Żeby być sprawnym, szybko i zręcznie się poruszać, mieć zdolność koncentracji, trzeba dbać o zdrowie. Jednym z wyznaczników zdrowia jest prawidłowa waga. Nadwaga sprawia, że stajemy się ospali, szybko się męczymy, nie potrafimy działać szybko i zręcznie. Tę analogię można zastosować do stanu przepisów (unijnych i krajowych), których liczba przyrasta w zastraszającym tempie, co przyznają nie tylko prawnicy.
Skoro przedstawiciele władzy ustawodawczej nie ustają w deklaracjach naprawy prawa, zapytam nieśmiało: czy nie jest wskazane odchudzenie niektórych aktów prawa? Zwłaszcza tych mających szczególne znaczenie dla sądów i wymiaru sprawiedliwości. Trzeba zaznaczyć, że ustalenie właściwej i odpowiedniej miary dla ilości i rodzaju przepisów nie jest łatwe. Wracając do sportowych analogii: zawodnicy sumo są klasą samą dla siebie, bo ich jednoczesna waga i zwinność są wyjątkowe.
Zostały niedawno uchwalone istotne zmiany w kodeksie postępowania cywilnego. Będą wchodziły sukcesywnie w życie i wtedy okaże się, czy spełnią się nadzieje na przyspieszenie i uproszczenie spraw sądowych. Z pewnością wiele spośród nowych przepisów okaże się pomocnymi, ale czy to wystarczy do uzdrowienia sytuacji w sądach przeciążonych nadmiarem spraw? Ubocznym skutkiem nowelizacji k.p.c. jest poważny przyrost jego przepisów. Może więc dodawaniu nowych regulacji powinno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta