Sprzedaż praw autorskich wytworzonych we własnym zakresie
Kwalifikacja poszczególnych zdarzeń gospodarczych do odpowiedniego źródła przychodów może budzić wątpliwości interpretacyjne. Przez długi czas dotyczyły one także przychodów z takich transakcji związanych z oprogramowaniem.
Od 1 stycznia 2018 r. z ogółu przychodów i kosztów ich uzyskania podatnicy CIT wyodrębniają przychody z zysków kapitałowych i koszty ich uzyskania. Podatnicy ci odrębnie ustalają dochód/stratę ze źródła jakim są „zyski kapitałowe" i odrębnie dochód/stratę z pozostałych źródeł. Ma to takie znaczenie w praktyce, że jeżeli przykładowo podatnik CIT z jednego z tych źródeł uzyska stratę, z drugiego natomiast dochód, to uzyskanego w ten sposób dochodu nie może pomniejszyć o stratę z tego drugiego źródła i – w re- zultacie – podatek dochodowy musi odprowadzić od całego dochodu będącego przedmiotem opodatkowania. Z tego powodu przypisanie uzyskanego przychodu do odpowiedniego źródła przychodów ma tak istotne znaczenie.
Źródła przychodu
Zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT, w jego pierwotnym brzmieniu obowiązującym do końca 2018 r., za przychody z zysków kapitałowych uznaje się przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4–7 ustawy o CIT, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych. Odesłanie do art. 16b ust. 1 pkt 4–7 ustawy o CIT powoduje, że kwalifikacja ta obejmuje wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, nabyte od innego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta