Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od umowy z deweloperem nadal trudno odstąpić bez kosztów

22 maja 2020 | Nieruchomości w Ekonomii | Anna Krzyżanowska
źródło: materiały prasowe

Z utratą kwoty sięgającej od 5 do 10 proc. ceny mieszkania będzie się musiał liczyć nabywca, który postanowi rozwiązać kontrakt z deweloperem. Powoływanie się na pandemię i siłę wyższą na wiele się nie zda – mówił w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Piotr Semeniuk, adwokat z kancelarii Pewny Lokal.

Od początku pandemii ok. 20 proc. klientów deweloperów próbowało odstąpić od umowy na lokal. Czy koronawirus to wystarczający powód, żeby rozwiązać kontrakt z deweloperem? Co na ten temat mówi ustawa deweloperska?

W samej ustawie deweloperskiej oczywiście nie znajdziemy przepisów, które mówią o prawie nabywcy do odstąpienia od umowy z powodu pandemii. Mało tego, nie ma w niej żadnych przepisów dotyczących siły wyższej. Musimy sięgać po ogólne zapisy kodeksu cywilnego. Abstrahując od niego, praktyka wygląda w ten sposób, że większość umów deweloperskich nie uprawnia nabywcy do odstąpienia od umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11665

Wydanie: 11665

Spis treści

Reklama

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament