Polski rynek autobusów stopniowo sięga dna
Epidemia zamroziła przewozy autobusowe, co wyhamowało zakupy nowych pojazdów. Przewoźnicy chcieliby zacząć odrabiać straty, ale barierą są obostrzenia w liczbie podróżnych.
Liczba rejestracji nowych autobusów w kwietniu zmalała aż o 76,6 proc., do zaledwie 64 sztuk z 273 w tym samym miesiącu 2019 r. Wobec marca tego roku rejestracje spadły o niemal połowę. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i firmy JMK Analizy Rynku Transportowego od początku 2020 r. przewoźnicy zakupili tylko 461 pojazdów, co oznacza, że rynek w porównaniu z pierwszymi czterema miesiącami sprzed roku skurczył się o 43,1 proc.
Wirus dobija branżę
Pogłębiająca się przez koronawirusa zapaść w sprzedaży autobusów jest dla branży tym bardziej bolesna, że polski rynek notował duże spadki popytu jeszcze przed wybuchem epidemii. Po rekordowym dla autobusowego rynku 2018 r., w którym rejestracje nowych pojazdów przekroczyły barierę 2,7 tys. sztuk, od połowy 2019 r. nieustannie notowane są głębokie dwucyfrowe spadki. Wirus dopełnił więc obrazu zniszczeń. – Spodziewamy się, że w maju wyniki będą jeszcze słabsze niż w kwietniu, gdyż cały czas pozamiejski transport autobusowy stoi – komentuje PZPM.
Sytuacja bardzo dużej części przewoźników stała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta