Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski rynek autobusów stopniowo sięga dna

22 maja 2020 | Ekonomia i rynek | Adam Woźniak
źródło: Rzeczpospolita

Epidemia zamroziła przewozy autobusowe, co wyhamowało zakupy nowych pojazdów. Przewoźnicy chcieliby zacząć odrabiać straty, ale barierą są obostrzenia w liczbie podróżnych.

 

Liczba rejestracji nowych autobusów w kwietniu zmalała aż o 76,6 proc., do zaledwie 64 sztuk z 273 w tym samym miesiącu 2019 r. Wobec marca tego roku rejestracje spadły o niemal połowę. Według danych Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i firmy JMK Analizy Rynku Transportowego od początku 2020 r. przewoźnicy zakupili tylko 461 pojazdów, co oznacza, że rynek w porównaniu z pierwszymi czterema miesiącami sprzed roku skurczył się o 43,1 proc.

Wirus dobija branżę

Pogłębiająca się przez koronawirusa zapaść w sprzedaży autobusów jest dla branży tym bardziej bolesna, że polski rynek notował duże spadki popytu jeszcze przed wybuchem epidemii. Po rekordowym dla autobusowego rynku 2018 r., w którym rejestracje nowych pojazdów przekroczyły barierę 2,7 tys. sztuk, od połowy 2019 r. nieustannie notowane są głębokie dwucyfrowe spadki. Wirus dopełnił więc obrazu zniszczeń. – Spodziewamy się, że w maju wyniki będą jeszcze słabsze niż w kwietniu, gdyż cały czas pozamiejski transport autobusowy stoi – komentuje PZPM.

Sytuacja bardzo dużej części przewoźników stała...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11665

Wydanie: 11665

Spis treści

Reklama

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament