Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budujemy przyszłość, nie zapominając o przeszłości

22 maja 2020 | Ekonomia i rynek
źródło: materiały prasowe

TGE osiągnęła dojrzałość, jest jednym z najważniejszych podmiotów na rynkach, dla których świadczy usługi. Teraz prace skupią się na rozwoju rynku gazu w regionie i tworzeniu jednolitego rynku energii – mówi Piotr Zawistowski, prezes TGE. Materiał powstał we współpracy z TGE

 

TGE obchodzi w tym roku 20-lecie działalności. Jak pan ocenia ten okres?

Mogę ocenić ten okres jedynie jako obserwator, ponieważ Grupą TGE kieruję zaledwie 2,5 roku, a to za mało, żeby podsumować 20 lat działalności TGE. Z całą pewnością mogę jednak powiedzieć, że to, w jakim miejscu jest teraz Giełda, a jest jedną z największych i najbardziej płynnych giełd w Europie Środkowo-Wschodniej, to zasługa moich poprzedników oraz pracowników TGE, którym chciałbym serdecznie podziękować za wkład w jej rozwój, zaangażowanie oraz profesjonalizm.

Ten rok jest dla mnie osobiście wyjątkowy, ponieważ obchodzę 20-lecie kariery zawodowej w energetyce. Jestem związany z branżą energetyczną od dwóch dekad, dlatego uważam ją za swoje naturalne środowisko. Widziałem, jakim transformacjom ulegała, jak zmieniały się regulacje i jaki miały wpływ na strukturę rynku oraz sam rynek giełdowy.

Może cofnę się do początków TGE, która wówczas jako Giełda Energii rozpoczęła działalność operacyjną 30 czerwca 2000 r. z jednym rynkiem, jakim był Rynek Dnia Następnego i jednym towarem – energią elektryczną. Na pierwszej sesji zawarto transakcje o wolumenie 483 MWh, dla porównania w kwietniu br. średni dzienny wolumen na tym rynku wyniósł 87 882 MWh. Dotychczas łączny wolumen obrotu na rynku energii wyniósł 1 691 TWh. Widać zatem, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11665

Wydanie: 11665

Spis treści

Reklama

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament