Lodówka zamówi i zapłaci
rozmowa | dr hab. Sylwester Białowąs, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Katedra Badań Rynku i Usług
Mając możliwość płacenia telefonem, zegarkiem czy opaską, musimy pamiętać o bezpieczeństwie mobilnych transakcji. Urządzenia te łatwo gdzieś zostawić lub zgubić. Jakie zagrożenia na nas czyhają?
Sylwester Białowąs: Pieniądze zawsze przyciągają złodziei. W płatnościach mobilnych można ich podzielić na trzy grupy. Pierwsza to wyspecjalizowani hakerzy, którzy starają się przejąć dostęp do płatności w naszych telefonach za pomocą własnej wiedzy technicznej i przełamania zabezpieczeń bez współpracy z naszej strony. Druga to mniej zaawansowani złodzieje, którzy wykradają dostęp przez inne aplikacje, a trzecia grupa to osoby działające najprostszymi metodami obliczonymi na naszą łatwowierność lub nieuwagę.
Grupa pierwsza musiałaby sobie poradzić ze świetnymi zabezpieczeniami, co nie jest wykluczone, ale też najmniej prawdopodobne. Grupie drugiej pomagamy, instalując przesyłane SMS-em i mailem oferty pobrania różnych aplikacji. Pod przykrywką gry lub zabawy mogą one instalować oprogramowanie kopiujące wpisywane przez nas hasła i przesyłać je dalej. Zatem aplikacje na telefon powinniśmy instalować tylko z oficjalnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta