Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na taką siedzibę warto było czekać

22 maja 2020 | Modernizacja roku
źródło: materiały prasowe

RABKA-ZDRÓJ. Nie miał siedziby, ale przez blisko 70 lat wyrobił sobie markę w artystycznym świecie. Nie tylko lokalnie, nie tylko w kraju. Znany i ceniony jest też za granicą. Teatr Lalek Rabcio doczekał się własnego kąta. 
I to jakiego!

 

– Potrzeba budowy obiektu wynikała z faktu, że instytucja kultury powiatu nowotarskiego – Teatr Lalek Rabcio, uznana w świecie artystycznym placówka o prawie 70-letniej historii, praktycznie nie posiadała swojej siedziby – mówi Krzysztof Faber, starosta powiatu nowotarskiego. – Mimo to tworzyła sztukę na wysokim poziomie, kształtując przestrzeń kulturową nie tylko Rabki-Zdroju, ale również zachwycając publiczność w kraju i poza jego granicami.

Teatr działał w dwóch obiektach zlokalizowanych w Rabce-Zdroju. Sala widowiskowa oraz organizacja widowni mieściły się przy ul. Orkana 6, w budynku, który jest własnością parafii św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju i był dzierżawiony przez teatr. Pracownia teatralna i administracja teatru znajdowały się przy ul. Podhalańskiej 6, w budynku przedwojennym, którego teatr w niewielkiej części był współwłaścicielem. Oba obiekty były stare, o zdegradowanej infrastrukturze, niedostępne dla osób niepełnosprawnych i zupełnie nieprzystające do standardów europejskich instytucji kultury. Wynikały z tego problemy związane ze znacznym ograniczeniem możliwości twórczych, a także zapewnieniem odpowiednich warunków dla widzów i godziwych warunków pracy zespołowi teatralnemu.

Teatr jest placówką nie tylko zasłużoną dla polskiej kultury, ale również wspomagającą edukację kulturalną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11665

Wydanie: 11665

Spis treści

Reklama

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament