Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przez dezynfekcję rosną opłaty za mieszkania

22 maja 2020 | Nieruchomości w Ekonomii | Renata Krupa-Dąbrowska
Mieszkańców czekają podwyżki z powodu dezynfekcji
źródło: AdobeStock
Mieszkańców czekają podwyżki z powodu dezynfekcji

Czyszczenie wind, klamek, klatek schodowych oraz ich ozonowanie kosztuje coraz więcej. Najgorsze jest to, że nie wiadomo, jak długo trzeba będzie płacić za te usługi.

Dezynfekcja wykańcza finansowo spółdzielnie mieszkaniowe. Kosztuje już setki tysięcy złotych. Pierwsze wprowadzają podwyżki opłat za mieszkanie. Niektóre dezynfekują już tylko bloki, w których mieszkają osoby chore lub na kwarantannie, bo na więcej ich nie stać.

Bloki szczególnej troski

Nie ma szczegółowych wytycznych sanepidu dotyczących nieruchomości. Są jedynie ogólne zalecenia. Takie m.in. otrzymał Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP w odpowiedzi na pismo z pytaniem o to, jakie obowiązki ciążą na spółdzielniach w związku z pandemią.

W swoich zaleceniach GIS powołuje się na art. 22 ust. 1 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wynika z niego, że właściciel, posiadacz lub zarządzający ma obowiązek utrzymywać nieruchomość w należytym stanie higieniczno-sanitarnym. Obejmuje to m.in. odkażanie klatek schodowych i wind na terenie spółdzielni mieszkaniowej. Te starają się robić to od dawna. Ale sprawia to im coraz większą trudność.

–...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11665

Wydanie: 11665

Spis treści

Reklama

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament