Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mimoza służy kulturalnie

22 maja 2020 | Modernizacja roku
źródło: materiały prasowe

PUSZCZYKOWO. Willa Mimoza jest wyjątkowym budynkiem, nie tylko ze względu na swoją historię, która sięga czasów świetności Puszczykowa jako letniska z początku XX wieku, do którego weekendami przyjeżdżało ok. 30 tysięcy turystów. Jest perełką architektoniczną miasta, która wraz z innymi zabytkowymi budynkami tworzy charakterystyczny puszczykowski klimat.

 

Willa Mimoza została wybudowana w 1908 roku w stylu tyrolskim. Na parterze budynku znajdowała się restauracja Restaurant Kyffhäuser, natomiast na piętrach zlokalizowany był pensjonat dla letników, którzy chcieli spędzić więcej niż jeden dzień w najpiękniejszej podpoznańskiej miejscowości. Po wyzwoleniu Puszczykowa w wyniku powstania wielkopolskiego w roku 1918/1919 Restaurant Kyffhäuser zmieniła nazwę na bardziej polską, i do dzisiaj znaną, czyli willa Mimoza. Po II wojnie światowej willa Mimoza przeszła kilka przeróbek.

W końcu obiekt poważnie już zdewastowany przez czas i wieloletnie użytkowanie został przejęty przez miasto. Przez wiele lat nadal był wykorzystywany jako mieszkania, jednakże stan techniczny budynku był fatalny.

Na rewitalizację Mimozy miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości 3,4 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 + działanie 4.4...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11665

Wydanie: 11665

Spis treści

Reklama

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament