Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Witkacy w Białym Spichlerzu

22 maja 2020 | Modernizacja roku
źródło: materiały prasowe

Słupsk. Słupskie Muzeum Pomorza Środkowego od lat podejmowało próby pozyskania kolejnych budynków na swoje cele statutowe, by wreszcie sfinalizować najlepszą z możliwych opcji – remont i rewitalizację – a tak naprawdę ocalenie przed zniszczeniem unikalnego, obszernego (3167 mkw.) Białego Spichlerza znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowej siedziby MPŚ, co pozwoliło słupskim muzealnikom na stworzenie niezwykłej przestrzeni kultury w samym centrum miasta, w malowniczym otoczeniu innych miejskich zabytków i rzeki Słupi.

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku to prężnie rozwijająca się instytucja, o bogatych i cennych zbiorach, które stale powiększane wymagają coraz większych powierzchni ekspozycyjnych i magazynowych.

Biały Spichlerz to budynek z 1814 r., którego historię, dzięki zachowanym przekazom archiwalnym, można szczegółowo odtworzyć. Był to ówcześnie pierwszy spichlerz o tak monumentalnych rozmiarach, wyróżniał się na tle dominującego w krajobrazie budownictwa szachulcowego. Po raz pierwszy zastosowano w mieście tak nowoczesne rozwiązania dla budownictwa przemysłowego – sześciokondygnacyjny budynek wzniesiono w konstrukcji mieszanej – drewnianej i murowanej. Wewnętrzną strukturę wspierały masywne drewniane słupy, każdy na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11665

Wydanie: 11665

Spis treści

Reklama

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament