Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Witkacy w Białym Spichlerzu

22 maja 2020 | Modernizacja roku
źródło: materiały prasowe

Słupsk. Słupskie Muzeum Pomorza Środkowego od lat podejmowało próby pozyskania kolejnych budynków na swoje cele statutowe, by wreszcie sfinalizować najlepszą z możliwych opcji – remont i rewitalizację – a tak naprawdę ocalenie przed zniszczeniem unikalnego, obszernego (3167 mkw.) Białego Spichlerza znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowej siedziby MPŚ, co pozwoliło słupskim muzealnikom na stworzenie niezwykłej przestrzeni kultury w samym centrum miasta, w malowniczym otoczeniu innych miejskich zabytków i rzeki Słupi.

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku to prężnie rozwijająca się instytucja, o bogatych i cennych zbiorach, które stale powiększane wymagają coraz większych powierzchni ekspozycyjnych i magazynowych.

Biały Spichlerz to budynek z 1814 r., którego historię, dzięki zachowanym przekazom archiwalnym, można szczegółowo odtworzyć. Był to ówcześnie pierwszy spichlerz o tak monumentalnych rozmiarach, wyróżniał się na tle dominującego w krajobrazie budownictwa szachulcowego. Po raz pierwszy zastosowano w mieście tak nowoczesne rozwiązania dla budownictwa przemysłowego – sześciokondygnacyjny budynek wzniesiono w konstrukcji mieszanej – drewnianej i murowanej. Wewnętrzną strukturę wspierały masywne drewniane słupy, każdy na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11665

Wydanie: 11665

Spis treści

Reklama

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament