Witkacy w Białym Spichlerzu
Słupsk. Słupskie Muzeum Pomorza Środkowego od lat podejmowało próby pozyskania kolejnych budynków na swoje cele statutowe, by wreszcie sfinalizować najlepszą z możliwych opcji – remont i rewitalizację – a tak naprawdę ocalenie przed zniszczeniem unikalnego, obszernego (3167 mkw.) Białego Spichlerza znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowej siedziby MPŚ, co pozwoliło słupskim muzealnikom na stworzenie niezwykłej przestrzeni kultury w samym centrum miasta, w malowniczym otoczeniu innych miejskich zabytków i rzeki Słupi.
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku to prężnie rozwijająca się instytucja, o bogatych i cennych zbiorach, które stale powiększane wymagają coraz większych powierzchni ekspozycyjnych i magazynowych.
Biały Spichlerz to budynek z 1814 r., którego historię, dzięki zachowanym przekazom archiwalnym, można szczegółowo odtworzyć. Był to ówcześnie pierwszy spichlerz o tak monumentalnych rozmiarach, wyróżniał się na tle dominującego w krajobrazie budownictwa szachulcowego. Po raz pierwszy zastosowano w mieście tak nowoczesne rozwiązania dla budownictwa przemysłowego – sześciokondygnacyjny budynek wzniesiono w konstrukcji mieszanej – drewnianej i murowanej. Wewnętrzną strukturę wspierały masywne drewniane słupy, każdy na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta