Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka czwórka branży energetycznej

22 maja 2020 | Ekonomia i rynek | Anna Ogonowska-Rejer
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Polska Grupa Energetyczna, Tauron, Enea i Energa wytwarzają łącznie niemal 70 proc. energii elektrycznej na krajowym rynku.

 

Na sektor elektroenergetyczny w Polsce składają się cztery segmenty działalności: wytwarzanie energii, przesył – za który odpowiedzialne są Polskie Sieci Elektroenergetyczne – dystrybucja oraz sprzedaż detaliczna. Na rynku energetycznym w Polsce działają cztery duże grupy energetyczne: PGE, Tauron, Enea i Energa, które wytwarzają ok. 70 proc. energii w kraju. Ponadto swoją działalność na terenie Warszawy prowadzi spółka Innogy Polska, zarządzająca stołeczną siecią elektroenergetyczną.

Przychody wielkiej czwórki w 2019 roku przekroczyły 83 mld zł i były o 23 proc. wyższe niż przed rokiem. W sumie w tych czterech spółkach pracuje ponad 92,7 tys. osób. Najwięcej energii wytwarza PGE, natomiast największym dystrybutorem jest Tauron.

Wytwarzanie

Największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce jest Grupa PGE, której udział w krajowym rynku produkcji energii elektrycznej wynosi ok. 39 proc., z mocą zainstalowaną równą 16,2 GW. Grupa wytwarza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11665

Wydanie: 11665

Spis treści

Reklama

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament