Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wystarczy nacisnąć przycisk

22 maja 2020 | Sport | Kamil Kołsut

Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) pracuje nad projektem próbek suchej krwi (DBS). To ma być nowa broń w walce z nielegalnym wspomaganiem.

DBS to mikrodawka krwi odciśnięta na specjalnym papierze. Jej pobranie jest prostsze, a transport tańszy niż w przypadku tradycyjnych metod. – Pracujemy nad tym projektem z naszymi partnerami od pewnego czasu. Potencjalnie może być to rewolucja w walce z dopingiem – pisze na Twitterze szef WADA Witold Bańka.

Dużą zaletą DBS jest proces pozyskiwania próbki. Teoretycznie bez problemu może tego dokonać nawet sam zawodnik, co w pilotażowym projekcie kontroli na odległość testuje Amerykańska Agencja Antydopingowa (USADA).

Krew można pobrać z ramienia przy pomocy urządzenia, które automatycznie naniesie próbki na papier – wystarczy nacisnąć przycisk, a mikroigły zrobią niewielkie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11665

Wydanie: 11665

Spis treści

Reklama

Biznes

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament