Jak poprowadzić ten spór
Udział społeczności lokalnej i Czech pozwoliłby skoncentrować sprawę w Polsce.
Analiza prawna sporu o kopalnię Turów ze skargi Czech przeciwko Polsce w sprawie C-121/21 zawisłej przed TSUE prowadzi do następujących wniosków.
1 Spór między Czechami a Polską należy do kategorii sporów międzynarodowych. Jego źródłem są zarzuty Republiki Czeskiej oparte na naruszeniach prawa europejskiego i ogólnych zasad prawa międzynarodowego – dobrej wiary i nienadużywania prawa (zasada nr 21 deklaracji sztokholmskiej oraz zasada nr 2 deklaracji z Rio de Janeiro) oraz dobrego sąsiedztwa (sprawa Trail Smelter dotycząca sporu między Kanadą a USA o zanieczyszczanie terytorium USA dwutlenkiem siarki pochodzącym z kanadyjskiej huty). Gdyby strony sporu nie były państwami członkowskimi UE, to rozstrzygałby go Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze – główny organ sądowy ONZ. Tymczasem art. 344 traktatu o funkcjonowaniu UE („traktat") wymusza wyłączną jurysdykcję TSUE.
Postanowienie wiceprezes TSUE z 21 maja 2021 r. w tym sporze, które nakazuje RP natychmiastowego zaprzestanie do chwili ogłoszenia wyroku kończącego sprawę C-121/21 wydobycia węgla kamiennego w kopalni Turów, wiąże Polskę od razu.
2 Polska dopuściła się nieprawidłowej implementacji do polskiego porządku prawnego dyrektywy środowiskowej 2011/92/UE z 13 grudnia 2011 r., m.in. art. 4 ust. 1–2 i poprzez ustanowienie w polskim porządku prawnym przepisów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta