Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak poprowadzić ten spór

22 czerwca 2021 | Rzecz o prawie | Marcin Piechocki

Udział społeczności lokalnej i Czech pozwoliłby skoncentrować sprawę w Polsce.

Analiza prawna sporu o kopalnię Turów ze skargi Czech przeciwko Polsce w sprawie C-121/21 zawisłej przed TSUE prowadzi do następujących wniosków.

1 Spór między Czechami a Polską należy do kategorii sporów międzynarodowych. Jego źródłem są zarzuty Republiki Czeskiej oparte na naruszeniach prawa europejskiego i ogólnych zasad prawa międzynarodowego – dobrej wiary i nienadużywania prawa (zasada nr 21 deklaracji sztokholmskiej oraz zasada nr 2 deklaracji z Rio de Janeiro) oraz dobrego sąsiedztwa (sprawa Trail Smelter dotycząca sporu między Kanadą a USA o zanieczyszczanie terytorium USA dwutlenkiem siarki pochodzącym z kanadyjskiej huty). Gdyby strony sporu nie były państwami członkowskimi UE, to rozstrzygałby go Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze – główny organ sądowy ONZ. Tymczasem art. 344 traktatu o funkcjonowaniu UE („traktat") wymusza wyłączną jurysdykcję TSUE.

Postanowienie wiceprezes TSUE z 21 maja 2021 r. w tym sporze, które nakazuje RP natychmiastowego zaprzestanie do chwili ogłoszenia wyroku kończącego sprawę C-121/21 wydobycia węgla kamiennego w kopalni Turów, wiąże Polskę od razu.

2 Polska dopuściła się nieprawidłowej implementacji do polskiego porządku prawnego dyrektywy środowiskowej 2011/92/UE z 13 grudnia 2011 r., m.in. art. 4 ust. 1–2 i poprzez ustanowienie w polskim porządku prawnym przepisów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11993

Wydanie: 11993

Spis treści

Reklama

Zamów abonament