Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto może opracować wzór wniosku o dotację

22 czerwca 2021 | Dobra Administracja | Marcin Nagórek

Czy rada gminy może przyjąć w uchwale dotacyjnej, która mówi o przydomowych oczyszczalniach ścieków zapis, że wójt opracuje wzór wniosku o dofinansowanie? Chodzi o względy praktyczne, bo wójt ma najlepszą wiedzę w tym zakresie a nie radni gminy – pyta radna.

 

Analizując pytanie wskazać przede wszystkim należy, że względy praktyczne, pragmatyczne czy też inne – poza względami legalności, nie mogą samoistnie uzasadniać rozwiązań legislacyjnych. Tego typu względy mogą rzecz jasna towarzyszyć podmiotom tworzącym akty prawa miejscowego, jednakże mogą one co najwyżej wzmacniać zasadność przyjętych rozwiązań ustalonych na podstawie prawa i w jego granicach.

W kontekście podanego zapytania kluczowego znaczenia nabierają regulacje zawarte w art. 403 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1219 z późn. zm.).

I tak, w pierwszej kolejności na uwagę zasługuje ust. 4, z którego wynika, że finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2, może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych z budżetu gminy lub budżetu powiatu na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji:

1) podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11993

Wydanie: 11993

Spis treści

Reklama

Zamów abonament