Czemu służy sprzeciw od decyzji administracyjnej
Osoby, które składają sprzeciw od decyzji administracyjnej muszą rozumieć sens tej instytucji. Inaczej taki środek prawny może być wykorzystywany do przedłużenia postępowania.
Sprzeciw od decyzji administracyjnej uchodzi wciąż za nowy środek prawny funkcjonujący w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Instytucja ta funkcjonuje na gruncie prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi od przeszło czterech lat. W praktyce zdarza się wciąż często, że strony postępowań składające sprzeciw od decyzji administracyjnych nie rozumieją istoty takiego instrumentu.
Ważny wyjątek
Sprzeciw jest instrumentem zwróconym przeciwko nieostatecznej decyzji administracyjnej. Za pomocą sprzeciwu można zakwestionować decyzję wydaną przez organ II instancji w której organ rozstrzygnął o uchyleniu decyzji organu I instancji i zwróceniu sprawy do ponownego rozpoznania takiemu organowi (tzw. „decyzja kasatoryjna"). Tym samym możliwość zainicjowania kontroli sądowoadministracyjnej za pomocą sprzeciwu stanowi wyjątek od zasady, zgodnie z którą do sądu administracyjnego można zaskarżyć tylko ostateczną decyzję administracyjną.
Chodziło o przyspieszenie
Ustawodawca wprowadzając instytucję sprzeciwu miał na celu przyspieszenie postępowań administracyjnych. W praktyce zdarzało się, że organy II instancji niechętnie rozpoznawały istotę spraw, które trafiały do nich na skutek odwołania. Często dochodziło do sytuacji, w których tzw. „organ odwoławczy" ograniczał się tylko do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta