Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czemu służy sprzeciw od decyzji administracyjnej

22 czerwca 2021 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Osoby, które składają sprzeciw od decyzji administracyjnej muszą rozumieć sens tej instytucji. Inaczej taki środek prawny może być wykorzystywany do przedłużenia postępowania.

Sprzeciw od decyzji administracyjnej uchodzi wciąż za nowy środek prawny funkcjonujący w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Instytucja ta funkcjonuje na gruncie prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi od przeszło czterech lat. W praktyce zdarza się wciąż często, że strony postępowań składające sprzeciw od decyzji administracyjnych nie rozumieją istoty takiego instrumentu.

Ważny wyjątek

Sprzeciw jest instrumentem zwróconym przeciwko nieostatecznej decyzji administracyjnej. Za pomocą sprzeciwu można zakwestionować decyzję wydaną przez organ II instancji w której organ rozstrzygnął o uchyleniu decyzji organu I instancji i zwróceniu sprawy do ponownego rozpoznania takiemu organowi (tzw. „decyzja kasatoryjna"). Tym samym możliwość zainicjowania kontroli sądowoadministracyjnej za pomocą sprzeciwu stanowi wyjątek od zasady, zgodnie z którą do sądu administracyjnego można zaskarżyć tylko ostateczną decyzję administracyjną.

Chodziło o przyspieszenie

Ustawodawca wprowadzając instytucję sprzeciwu miał na celu przyspieszenie postępowań administracyjnych. W praktyce zdarzało się, że organy II instancji niechętnie rozpoznawały istotę spraw, które trafiały do nich na skutek odwołania. Często dochodziło do sytuacji, w których tzw. „organ odwoławczy" ograniczał się tylko do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11993

Wydanie: 11993

Spis treści

Reklama

Zamów abonament