Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwiej będzie rozliczyć podatek u źródła

22 czerwca 2021 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Już od 2022 r. mają się zmienić zasady opodatkowania wypłat dla zagranicznych kontrahentów. Celem jest ograniczenie uciążliwych procedur.

 

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w podatku u źródła (WHT). Chodzi o ułatwienie rozliczeń, które ma wejść w życie na początku 2022 r. Taką informację resort przedstawił w odpowiedzi na interpelację poselską nr 24182.

Poseł Jacek Żalek zwrócił uwagę, że polskie przepisy zniechęcają zagranicznych inwestorów. „Zagraniczni kontrahenci nie są skłonni do ponoszenia ciężaru podatku, skoro nie mają takiego obowiązku, współpracując i inwestując w podmioty z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej" – napisał. Jego zdaniem nawet przejściowe ponoszenie dodatkowego wydatku (19 lub 20 proc. płatności) może zachwiać płynnością finansową płatników.

Pytanie o wpływ na inwestorów

Przypomnijmy, że chodzi o podatek od niektórych dochodów (takich jak m.in. dywidendy, odsetki, należności licencyjne) pobierany przez płatników, którzy mają miejsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11993

Wydanie: 11993

Spis treści

Reklama

Zamów abonament