Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa odsłona cyberbezpieczeństwa

22 czerwca 2021 | Rzecz o prawie | Wiktor Czeszejko-Sochacki

Do klasyfikacji informacji ma służyć kryptografia oraz szyfrowanie.

Początki dyrektywy NIS sięgają 2016 r., kiedy została przyjęta przez państwa członkowskie UE, stanowiąc pierwsze europejskie prawo cyberbezpieczeństwa (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1148 z 6 lipca 2016 r. w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii). Dyrektywa jest nieznaczną harmonizacją, wyznaczając określone minimalne warunki, które należy spełniać. Nie ogranicza przy tym możliwości państw członkowskich regulowania problematyki cyberbezpieczeństwa administracji publicznej, opierając się w szczególności na współpracy zarówno międzynarodowej, jak i krajowej poprzez wprowadzenie obowiązku raportowania incydentów oraz odpowiedniego zarządzania ryzykiem dla operatorów usług kluczowych i dostawców usług cyfrowych.

W grudniu 2020 r. Komisja Europejska zaprezentowała nową koncepcję cyberbezpieczeństwa, nowej kompleksowej regulacji, nazwanej dyrektywą NIS 2 (dalej: dyrektywa). Przepisy dyrektywy mają zupełnie zastąpić dyrektywę NIS, usuwając jej słabości i znaczące różnice w implementacji między poszczególnymi państwami członkowskimi UE.

Komisja Europejska nie zdecydowała się przy tym na regulację powyższego zagadnienia w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11993

Wydanie: 11993

Spis treści

Reklama

Zamów abonament