Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Emerytury czerwcowe wyższe tylko w przód

22 czerwca 2021 | Prawo co dnia | Mateusz Rzemek

Sejm dopiero w tym tygodniu załata wieloletnią dziurę w przepisach emerytalnych. Na zmiany nie mają co liczyć osoby, które straciły przed 2020 r.

 

Problem zaniżonych czerwcowych emerytur jest znany rządowi od sześciu lat. W październiku 2015 r. na łamach „Rz" opisaliśmy wyrok Sądu Najwyższego, z którego wynikało, że świadczenie wyliczone w czerwcu było o 200 zł niższe od tego, które emeryt dostał po interwencji sędziów. Dopatrzyli się, że wystąpił on o naliczenie świadczenia już w maju.

Musiało jednak minąć sporo czasu, aby te przepisy zostały zmienione. Najpierw w zeszłym roku w przepisach antycovidowych pojawiła się epizodyczna zmiana tylko na 2020 r., przewidująca, że w czerwcu świadczenia liczy się tak samo jak w maju. W tym roku rząd już w lutym przygotował dużą nowelizację przepisów ubezpieczeniowych, na stałe wprowadzających te zmiany do przepisów emerytalnych.

W tym roku przeliczanie

Nowela do tej pory nie została uchwalona. Tegoroczni czerwcowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11993

Wydanie: 11993

Spis treści

Reklama

Zamów abonament