Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nasza droga żywność

22 czerwca 2021 | Ekonomia i rynek | Piotr Skwirowski
źródło: Rzeczpospolita

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych wzrosły w maju o 1,3 procenta w porównaniu z kwietniem i aż o 16 proc. w porównaniu z majem zeszłego roku.

 

Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że w maju 2021 r. w porównaniu z kwietniem 2021 r. wzrosły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen owsa i mleka. Ceny większości produktów rolnych były również wyższe w maju 2021 r. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Tańszy niż przed rokiem był owies oraz ziemniaki.

Efekt pandemii

– Wzrostowy trend cen skupu podstawowych produktów rolnych w Polsce utrzymuje się już miesiąc z rzędu. Wpisuje się on w ogólny wzrostowy trend cen surowców rolnych nie tylko w kraju, lecz w skali globalnej, co z kolei jest skutkiem odreagowania gospodarek wchodzących w fazę ożywienia po kryzysie Covid-19 – mówi Paweł Kowalski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku Pekao.

– W okresie pandemii spadł popyt na produkty rolne, m.in. ze strony restauracji i hoteli,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11993

Wydanie: 11993

Spis treści

Reklama

Zamów abonament