Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przesłanki do wniesienia skargi nadzwyczajnej

15 września 2021 | Sądy i Prokuratura | Artur Kotowski

W postępowaniu ze skargi nadzwyczajnej SN jest związany ustaleniami faktycznymi.

Skarga nadzwyczajna wprowadzona została do polskiego systemu prawa ustawą z 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym. Stosownie do art. 26 § 1 tego aktu prawnego rozpatrywanie skarg nadzwyczajnych należy do właściwości nowo utworzonej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Pierwsza skarga rozpoznana została przez SN 26 marca 2019 r.

Od tego czasu skarga doczekała się już pewnej ilości opracowań doktrynalnych, których autorzy głównie skupiali się na specyfice tego nadzwyczajnego środka kontroli prawomocnych orzeczeń sądowych z perspektywy postępowania cywilnego lub karnego. Pierwsze postępowanie dotyczące rozpoznania skargi nadzwyczajnej zainicjowane zostało przez rzecznika praw obywatelskich i dotyczyło – według komunikatu prasowego – „przywrócenia ładu między spadkobiercami [...] Dwa sprzeczne postanowienia spadkowe skomplikowały ich sytuację, stwarzając stan niepewności prawnej, skutkiem czego nie mogą uregulować spraw majątkowych na wypadek śmierci ojca („Rodzina rolników już wie, kto jest spadkobiercą. SN uwzględnił pierwszą skargę nadzwyczajną RPO" z 26 marca 2019 r.). Od tego czasu pojawiło się już dość obszerne orzecznictwo dotyczące tej instytucji. W samym tylko 2020 r. do IKN i SP wpłynęło 217 skarg nadzwyczajnych-rozpoznano 166 z nich. Celem felietonu jest przybliżenie wypracowanej już linii orzeczniczej IKNiSP w przedmiocie przesłanek do wniesienia skargi....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12066

Wydanie: 12066

Spis treści
Zamów abonament