Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski Ład skomplikuje rozliczenia przedsiębiorców

15 września 2021 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Zarabiający z kilku tytułów zapłacą różne składki. Wzrośnie ryzyko błędu, księgowi więc podniosą ceny.

 

Prawidłowe rozliczenie podatków już teraz sprawia przedsiębiorcom wiele kłopotów. Po wprowadzeniu Polskiego Ładu będzie jeszcze trudniej. Ten, kto prowadzi różne działalności gospodarcze, albo łączy biznes np. z pracą na etacie, będzie z każdego tytułu płacił inne składki.

– Zamiast postulowanego przez przedsiębiorców uproszczenia systemu podatkowego, Polski Ład wprowadzi kolejne komplikacje. W wielu miejscach pojawiają się trudne wzory matematyczne, jak np. na obliczenie ulgi dla klasy średniej. Rośnie też liczba wątpliwości interpretacyjnych – mówi Patrycja Goździowska, doradca podatkowy i partner w SSW Pragmatic Solutions.

Według Grzegorza Grochowiny, szefa zespołu ds. zarządzania wiedzą w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce, nawet przy stosunkowo prostej działalności trudność może sprawiać prawidłowe obliczenie co miesiąc kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dotychczas składka wynosiła 381,81 zł. W 2022 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12066

Wydanie: 12066

Spis treści
Zamów abonament