Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

VAT marża nie dla nowych towarów

15 września 2021 | Rachunkowość | Natalia Ołówko

Procedura szczególna przewidziana przepisami ustawy o VAT, dotycząca opodatkowania marży, stanowi korzystne rozwiązanie dla prowadzących działalność związaną z odsprzedażą towarów używanych. Zdarzają się jednak sytuacje, w których podatnicy mają wątpliwości co do zasadności jego zastosowania.

Problematyczna bywa m.in. weryfikacja czy dany towar może zostać uznany za „towar używany" w myśl definicji zawartej w przepisach ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2021 r. poz. 685 ze zm.; dalej: ustawa o VAT).

Ustawa o VAT w odniesieniu do dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków przewiduje możliwość zastosowania przez podatników procedury szczególnej, stanowiącej odstępstwo od ogólnych zasad opodatkowania VAT – tzw. procedury VAT marża. Jej podstawowe założenie stanowi opodatkowanie wyłącznie marży, będącej różnicą między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia. Opisywana formuła jest korzystna dla podatnika, który stosując ją nie musi opodatkowywać całości kwoty należnej z tytułu sprzedaży, a jedynie marżę, czyli de facto wartość przez niego dodawaną.

Ujęcie podanej zasady w przepisach krajowych wynika z treści dyrektywy 2006/112/WE. W jej preambule (motyw 51) zaznaczono, że celem przyjęcia wspólnotowego systemu opodatkowania, mającego zastosowanie do towarów używanych, dzieł sztuki, antyków i przedmiotów kolekcjonerskich, jest uniknięcie wystąpienia podwójnego opodatkowania i zakłóceń konkurencji pomiędzy podatnikami.

Kiedy zastosować

Jak stanowi art. 120 ust. 4 ustawy o VAT...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12066

Wydanie: 12066

Spis treści
Zamów abonament