Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stan dziurawy informacyjnie

15 września 2021 | Prawo co dnia | Grzegorz Sibiga

Zawężenie obszaru, na którym wprowadzono stan wyjątkowy, powoduje, że nie ograniczono prawa do informacji publicznej na pozostałym terytorium kraju.

Rozporządzeniem prezydenta RP z 2 września 2021 r. (Dz.U. poz. 162) wprowadzającym stan wyjątkowy na obszarze 183 miejscowości („obrębów ewidencyjnych") województw: podlaskiego oraz lubelskiego nastąpiło m.in. „ograniczenie dostępu do informacji publicznej dotyczącej czynności prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym w związku z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji". Dodatkowo w rozporządzeniu Rady Ministrów z 2 września 2021 r. w sprawie ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego (Dz.U. poz. 1613) ustalono zakres wprowadzenia i stosowania tego ograniczenia, ponieważ ma to następować przez odmowę udostępnienia informacji publicznych w sposób określony w ustawie z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2020 r. poz. 2176, ze zm.; dalej: u.d.i.p.).

Tylko na określonym terytorium

Inaczej niż w przypadku ograniczeń praw i wolności, których realizacja jest ściśle związana z określonym terytorium (np. wolności zgromadzeń czy wolności przemieszczania się), prawo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12066

Wydanie: 12066

Spis treści
Zamów abonament