Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Oczy znowu zwrócone na inflację

15 września 2021 | Ekonomia i rynek | Przemysław Tychmanowicz

Złoty we wtorek notował niewielkie zmiany. W krótkim terminie mogą mu sprzyjać pozytywne nastroje rynkowe. W dłuższej perspektywie kluczowa jest postawa RPP.

 

Wtorkowa sesja na rynku walutowym miała upływać pod dyktando amerykańskich danych o inflacji. I faktycznie, po publikacji tego odczytu widzieliśmy nieco większy ruch, chociaż też ciężko jest mówić o jakimś trzęsieniu ziemi.

Wzrost cen w Stanach Zjednoczonych okazał się słabszy od oczekiwań. To teoretycznie jest argument dla Rezerwy Federalnej, aby dłużej utrzymywać ultraluźną politykę pieniężną, a to nie jest dobra informacja dla amerykańskiego dolara. Ten po publikacji danych o inflacji znalazł się w defensywie.

Odczuła to także nasza waluta, która w drugiej części dnia nieznacznie zaczęła zyskiwać na wartości. Dolar był wyceniany na 3,84 zł, czyli o 0,2 proc. mniej niż dzień wcześniej. Euro kosztowało 4,54 zł, co oznaczało spadek o 0,1 proc. W przypadku naszej waluty kluczowe jest oczywiście nastawienie Rady Polityki Pieniężnej, która pozostaje biernym obserwatorem rynkowym. Dobre nastroje rynkowe w krótkim terminie mogą być jednak wsparciem dla złotego.

Wydanie: 12066

Wydanie: 12066

Spis treści
Zamów abonament