Totalitaryzm – uwagi orzecznicze
Swego czasu na łamach „Rzeczpospolitej" ukazał się wymowny i inspirujący artykuł, w którym stwierdzono m.in., że „Wbrew powszechnemu przekonaniu narodowym socjalistom nie udało się od razu podporządkować sobie prasy. Przejęcie środków masowego przekazu było priorytetem, ale wcale nie takim prostym w realizacji jak podporządkowanie sobie administracji poszczególnych landów, sądów, szkolnictwa, policji czy innych najważniejszych gałęzi życia społecznego." (P. Łepkowski, „Regermanizacja niemieckiej prasy", cz. II, „Rzecz o Historii", z 23 października 2020 r., wydanie internetowe: „Jak narodowi socjaliści podporządkowali sobie niemiecką prasę", publikacja 22 października 2020 r.).
Wyżej przytoczony fragment jest wielopłaszczyznowy, więc konieczne jest poczynienie stanowczego zastrzeżenia, że niniejsze omówienie ma wymiar wyłącznie orzeczniczy.
Zgodnie z art. 13 Konstytucji RP, wprowadzającym ograniczenia pluralizmu politycznego, zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa. Artykułu 13 Konstytucji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta