Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Modyfikacja stawek możliwa także wstecz

15 września 2021 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Podatnicy mogą dokonywać zmiany stawek amortyzacyjnych z wykazu w dowolnym momencie. Również za okres, w którym wskutek ponoszenia straty podatkowej, ujmowane w trakcie roku podatkowego odpisy amortyzacyjne nie wpływały na wysokość zobowiązania.

 

W październiku 2020 r. spółka wystąpiła o interpretację przepisów o CIT. Wyjaśniła, że zajmuje się produkcją płyt HDF/MDF o bardzo szerokim przeznaczeniu. Działalność prowadzi na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Ma wprowadzone do ewidencji środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne związane z jej prowadzeniem podlegające amortyzacji.

Spółka zauważyła, że zasadniczo dokonywała i dokonuje odpisów amortyzacyjnych metodą liniową, zachowując limity stawek amortyzacyjnych wynikających z rocznego wykazu z załącznik nr 1 do ustawy o CIT. W przeszłości dokonywała obniżania oraz podwyższania stawek amortyzacyjnych w stosunku do wybranych lub wszystkich środków trwałych.

Jednak z uwagi na obecną sytuację ekonomiczną, rozważa również możliwość obniżenia stawek amortyzacyjnych dla wybranych lub wszystkich środków trwałych w odniesieniu do poprzednich lat podatkowych (w szczególności 2017 oraz 2018, w trakcie których stosowała stawki wynikające z wykazu).

I chciała się upewnić czy niezależnie od stawek amortyzacji stosowanych w trakcie poprzednich lat będzie mogła zastosować wstecz stawki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12066

Wydanie: 12066

Spis treści
Zamów abonament