Zabezpieczenie majątkowe: gwarancja efektywności postępowania czy statystyka
Bywa, że podejrzani w toku postępowania powiększają majątek, o czym informują organy ścigania
Zastosowanie zabezpieczenia majątkowego w odpowiednim momencie stanowi gwarancję i zabezpieczenie prawidłowego przebiegu oraz skuteczności postępowania przez przeciwdziałanie ukryciu czy ucieczce z majątkiem przez podejrzanego. W kontekście zabezpieczenia majątkowego mówi się także o umożliwieniu osiągnięcia celu kompensacyjnego postępowania czy o ponoszeniu przez podejrzanego finansowych konsekwencji swoich czynów.
Praktyka jednak pokazuje, że dla organów ścigania bodźcem do zastosowania tego środka są raczej określone i oczekiwane dane w statystykach, a zabezpieczenie majątkowe stosują niejako z urzędu, mobilizowane nakazem „z góry", nierzadko tylko na „wszelki wypadek".
Metoda walki z przestępczością
Zabezpieczenie dokonywane na mieniu podejrzanego jest jedną z metod walki z przestępczością i jej skutkami, w tym w szczególności z przestępczością gospodarczą. Realizowanie tego celu, jakkolwiek generalnie słuszne, stało się celem samym w sobie.
Obecna sytuacja w organach ścigania pokazuje, że kwestia zasadności zabezpieczenia w konkretnej sprawie, określenie jego sposobu jako najbardziej optymalnego w kontekście sytuacji majątkowej danego podejrzanego dla osiągnięcia celów stosowania tego środka, ustalenie, jaka okoliczność wystąpiła w sprawie, uzasadniając obawę, że bez zabezpieczenia wykonanie orzeczonych w przyszłości kar będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta