Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabezpieczenie majątkowe: gwarancja efektywności postępowania czy statystyka

15 września 2021 | Sądy i Prokuratura | Zuzanna Cichocka

Bywa, że podejrzani w toku postępowania powiększają majątek, o czym informują organy ścigania

Zastosowanie zabezpieczenia majątkowego w odpowiednim momencie stanowi gwarancję i zabezpieczenie prawidłowego przebiegu oraz skuteczności postępowania przez przeciwdziałanie ukryciu czy ucieczce z majątkiem przez podejrzanego. W kontekście zabezpieczenia majątkowego mówi się także o umożliwieniu osiągnięcia celu kompensacyjnego postępowania czy o ponoszeniu przez podejrzanego finansowych konsekwencji swoich czynów.

Praktyka jednak pokazuje, że dla organów ścigania bodźcem do zastosowania tego środka są raczej określone i oczekiwane dane w statystykach, a zabezpieczenie majątkowe stosują niejako z urzędu, mobilizowane nakazem „z góry", nierzadko tylko na „wszelki wypadek".

Metoda walki z przestępczością

Zabezpieczenie dokonywane na mieniu podejrzanego jest jedną z metod walki z przestępczością i jej skutkami, w tym w szczególności z przestępczością gospodarczą. Realizowanie tego celu, jakkolwiek generalnie słuszne, stało się celem samym w sobie.

Obecna sytuacja w organach ścigania pokazuje, że kwestia zasadności zabezpieczenia w konkretnej sprawie, określenie jego sposobu jako najbardziej optymalnego w kontekście sytuacji majątkowej danego podejrzanego dla osiągnięcia celów stosowania tego środka, ustalenie, jaka okoliczność wystąpiła w sprawie, uzasadniając obawę, że bez zabezpieczenia wykonanie orzeczonych w przyszłości kar będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12066

Wydanie: 12066

Spis treści
Zamów abonament