Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Karnoprawna ochrona granicy państwowej

15 września 2021 | Sądy i Prokuratura | Piotr Kosmaty

Wobec osób trudniących się organizowaniem nielegalnego przekraczania polskiej granicy wymiar kary może ulec zaostrzeniu.

Usnarz Górny to wieś położona w województwie podlaskim, którą poznaliśmy dzięki kryzysowi migracyjnemu, jaki tam wybuchł w sierpniu 2021 r. Grupa uchodźców z Afganistanu i innych krajów usiłowała przedostać się do Polski, ale została zatrzymana przez Straż Graniczną na granicy z Białorusią. Wszystkie programy informacyjne praktycznie cały czas relacjonowały przebieg wydarzeń związanych z tym poważnym problemem. Zaistniała sytuacja stała się asumptem do postawienia pytania o rolę przepisów prawa karnego w ochronie granicy państwowej.

Zezwolenie na przekroczenie

Podstawy obowiązującego w Polsce modelu karnoprawnej ochrony granicy państwowej ukształtowane zostały w okresie II Rzeczypospolitej, kiedy to rozporządzeniem Rady Ministrów z 9 kwietnia 1920 r. w przedmiocie tymczasowego uregulowania ruchu tranzytowego i sąsiedzkiego między Polską a Niemcami wprowadzono obowiązek posiadania zezwolenia na przekroczenie granicy państwowej. Natomiast w 1927 r. na mocy art. 19 w zw. z art. 2 rozporządzenia prezydenta Rzeczypospolitej z 23 grudnia 1927 r. o granicach państwa objęto po raz pierwszy penalizacją czyny polegające na przekroczeniu granicy państwowej bez właściwych dokumentów nie na drogach celnych lub nie w wyznaczonych punktach przejściowych.

Obowiązek posiadania zezwolenia na przekroczenie granicy i jego karnoprawna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12066

Wydanie: 12066

Spis treści
Zamów abonament