Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

ZBiR pręży muskuły

15 września 2021 | Rzecz o polityce | Janusz Korwin-Mikke

Nie zdziwię się, gdy po manewrach Zapad wojska rosyjskie zostaną na Białorusi – pisze polityk.

Trwają manewry Zapad 2021. Reżimowe media tradycyjnie patrzą na nie jako na zagrożenie dla Polski albo i dla Alaski. Spojrzyjmy na to z punktu widzenia Aleksandra Łukaszenki.

Wpuszczanie obcych wojsk na swoje terytorium jest ryzykowne; dotyczy to również wojsk rosyjskich – powiedziałbym nawet: w szczególności. Ale 11 września, z okazji manewrów, Łukaszenko wpuścił na terytorium Białorusi wojska rosyjskie.

Obiecanki cacanki

To był/jest bardzo ryzykowny krok! Ktoś powie: dlaczego??!? Przecież takie manewry odbywały się już kilkakrotnie – i armie te uważane są za „bratnie". Te dwa państwa tworzą nawet konfederację pod nazwą Związek Białorusi i Rosji...

Tak – ale w tym roku sytuacja jest zupełnie inna. Przez ostatnie kilkanaście lat Aleksander Łukaszenko naciągał Kreml w sposób zupełnie bezczelny. Na utworzenie ZBiR-a zgodził się, bo liczył, że po Michale Gorbaczowie Rosja będzie szukać silnego człowieka – i to on stanie na czele tej konfederacji. Tymczasem Władimir Putin okazał się graczem twardszym – i dysponującym dwadzieścia razy silniejszymi kartami. Rosja jest bogata, rozwija się dość stabilnie, a Białoruś ma dziesiątki miliardów dolarów rosnącego długu,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12066

Wydanie: 12066

Spis treści
Zamów abonament