Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wzmocnienie praw konsumenta na rynku e-commerce

23 czerwca 2022 | Raporty RZ | Piotr Pałucki Jakub Szkutnik

ZMIANA PRAWA | Dyrektywa Omnibus i jej implementacja


W najbliższym czasie dojdzie do istotnych zmian w polskim porządku prawnym, mających na celu wzmocnienie praw konsumenta nabywającego towary i usługi za pośrednictwem internetu. Przyczyną uchwalenia nowych przepisów jest rozwój technologiczny na rynku e-commerce, a także idąca za nim zmiana w mechanizmach mających wpływ na decyzje zakupowe.

Polska opóźnia implementację przepisów

Dyrektywa Omnibus, czyli dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2161 zmieniająca dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 98/6/WE, 2005/29/WE, 2011/83/UE w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześnienia unijnych przepisów dotyczących ochronę konsumenta, została przyjęta 27 listopada 2019 roku. Polska, tak jak inne państwa członkowskie, powinna ją wdrożyć do 28 listopada 2021 roku tak, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 28 maja 2022 roku.

Jak widać, terminów tych nie udało się dotrzymać, jednak w procesie legislacyjnym znajduje się już projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Można się spodziewać, że zmiany zostaną zatem uchwalone i wejdą w życie jeszcze w tym roku, gdyż według aktualnych informacji, pomimo starań wielu organizacji przedsiębiorców, nie jest planowane wydłużone vacatio legis. W związku z tym nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament