Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obciążenia grup kapitałowych rosną przez zmiany przepisów

23 czerwca 2022 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska
źródło: Nieznane

Grupy kapitałowe płacą realnie podatki znacznie powyżej nominalnej stawki 19 proc. CIT. W 2021 r. było to średnio 33 proc. – wynika z badania firmy doradczej Grant Thornton.

Mimo że od prawie dwudziestu lat obowiązuje w Polsce 19-proc. stawka CIT (9-proc. dla tzw. małych podatników), to realne obciążenia grup kapitałowych są wyższe. Firma Grant Thornton przeprowadziła analizę efektywnej stawki podatkowej grup kapitałowych notowanych na warszawskiej giełdzie w latach 2012–2021.

–Z dokonanych przez nas analiz wynika, że grupy kapitałowe w Polsce płacą realnie podatki znacząco powyżej nominalnej 19-proc. stawki. Co więcej, od kilku lat obserwujemy trend rosnący i nic nie zapowiada jego odwrócenia. Od 2022 r. wprowadzono bowiem wiele nowych zasad, które mogą jeszcze pogorszyć relacje obciążeń podatkowych do generowanych zysków – mówi Grzegorz Szysz, doradca podatkowy, partner w departamencie doradztwa Grant...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament