Restrykcje podróżnicze wobec obywateli Ukrainy
Z upływem 90 dni wojny w Ukrainie cudzoziemcy utracili uprawnienia wynikające z zasad ruchu bezwizowego. Oznacza to m.in., iż pracodawcy nie mogą delegować ich do innych krajów strefy Schengen.
Jeżeli obywatel Ukrainy wjechał do Polski (lub innego kraju strefy Schengen) na podstawie paszportu biometrycznego, jest to równoznaczne z korzystaniem z ruchu bezwizowego. W konsekwencji może on przekraczać granice państw strefy Schengen bez konieczności posiadania wizy lub zezwolenia na pobyt przez łącznie maksymalnie 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Dokonując wyliczeń, należy brać pod uwagę daty stempli w paszporcie.
Przykład
Obywatel Ukrainy przyjechał na Słowację z terenu Ukrainy, a po 10 dniach pojechał do Polski, gdzie spędził kolejne 20 dni. W tej sytuacji cudzoziemiec wykorzystał 30 z 90 dni okresu bezwizowego.
Tej ogólnej zasady nie zmodyfikowała ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (specustawa). Oznacza to, że po upływie 90 dni od wjazdu do strefy Schengen obywatel Ukrainy – nie posiadający dodatkowych dokumentów pobytowych – nie może legalnie podróżować do innych krajów i istnieje duże ryzyko, iż nie zostanie wpuszczony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta