Norweski sposób na ekoinnowacje
Choć Norwegia to europejski lider zielonej energii, do zrównoważonego rozwoju jest jej jeszcze daleko. W osiągnięciu tego celu mają pomóc innowacyjne przedsięwzięcia.
– Kiedyś w tym miejscu pracowało 20 osób, teraz ponad 200 – podkreśla Einar Kleppe Holthe, założyciel i prezes firmy doradczej Natural State specjalizującej się w zrównoważonym rozwoju.
Einar, który jest nie tylko doradcą, ale i praktykiem takiego biznesu (zaczął od produkcji zrównoważonej kawy), z dumą oprowadza nas po swojej inwestycji Gamlebyen Loft. Modne dziś centrum coworkingowo-kulturalno-gastronomiczne działa w pieczołowicie zrewitalizowanych budynkach po warsztatach samochodowych na starym mieście w Oslo.
Nie był to zabytek, ale firma Einara zachowała obiekt, wykorzystując też w jego przebudowie stare cegły i elementy drewniane. To oznaczało znacznie mniejsze obciążenie dla środowiska niż wyburzenie i postawienie nowych budynków.
Surowiec, nie odpad
Takie podejście „from waste to value” staje się coraz bardziej popularne wśród Norwegów, którzy – jak ocenia szef Natural State – budzą się do gospodarki cyrkularnej. Widać to także w położonym prawie 500 kilometrów na północy zachód od Oslo Bergen. W miejskim akwarium rozmawiamy tam z Fredrikiem Barthem, współzałożycielem i prezesem działającej od dwóch lat spółki Nordic Circles – start-upu, który ma pomysł na upcykling, czyli ponowne wykorzystanie elementów stalowych z wycofanych z użycia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta