Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Norweski sposób na ekoinnowacje

23 czerwca 2022 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
Norwegia postawiła sobie za cel, by do 2050 r. cały jej przemysł był zeroemisyjny
autor zdjęcia: Andrey Armyagov / shutterstock
źródło: Nieznane
Norwegia postawiła sobie za cel, by do 2050 r. cały jej przemysł był zeroemisyjny

Choć Norwegia to europejski lider zielonej energii, do zrównoważonego rozwoju jest jej jeszcze daleko. W osiągnięciu tego celu mają pomóc innowacyjne przedsięwzięcia.

– Kiedyś w tym miejscu pracowało 20 osób, teraz ponad 200 – podkreśla Einar Kleppe Holthe, założyciel i prezes firmy doradczej Natural State specjalizującej się w zrównoważonym rozwoju.

Einar, który jest nie tylko doradcą, ale i praktykiem takiego biznesu (zaczął od produkcji zrównoważonej kawy), z dumą oprowadza nas po swojej inwestycji Gamlebyen Loft. Modne dziś centrum coworkingowo-kulturalno-gastronomiczne działa w pieczołowicie zrewitalizowanych budynkach po warsztatach samochodowych na starym mieście w Oslo.

Nie był to zabytek, ale firma Einara zachowała obiekt, wykorzystując też w jego przebudowie stare cegły i elementy drewniane. To oznaczało znacznie mniejsze obciążenie dla środowiska niż wyburzenie i postawienie nowych budynków.

Surowiec, nie odpad

Takie podejście „from waste to value” staje się coraz bardziej popularne wśród Norwegów, którzy – jak ocenia szef Natural State – budzą się do gospodarki cyrkularnej. Widać to także w położonym prawie 500 kilometrów na północy zachód od Oslo Bergen. W miejskim akwarium rozmawiamy tam z Fredrikiem Barthem, współzałożycielem i prezesem działającej od dwóch lat spółki Nordic Circles – start-upu, który ma pomysł na upcykling, czyli ponowne wykorzystanie elementów stalowych z wycofanych z użycia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament