Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Różny staż pracy uzasadnia różnicowanie pensji

23 czerwca 2022 | Kadry i Płace | Michał Tomczak

Zróżnicowanie wysokości wynagrodzeń w związku z okresem zatrudnienia nie stanowi klasycznego unijnego kryterium dyskryminacyjnego. Chyba że jest powiązane z wiekiem pracowników.

Rzecz dotyczy sędziów w Hiszpanii. Sprawy rozstrzygane przez sądy, a dotyczące sędziów, mają specyficzny smak. Oznaczają bowiem, że sprawiedliwość nie jest oczywistym pojęciem nie tylko dla tych, którzy pozostają na zewnątrz systemu, ale także dla tych, dla których sprawiedliwość jest warsztatem pracy.

Trybunał nie widzi problemu

Carlos Escribano Vindel, sędzia organu jednoosobowego w Juzgado de lo Social no 26 de Barcelona (w sądzie pracy nr 26 w Barcelonie, Hiszpania), zaskarżył do Tribunal Superior de Justicia de Catalunya (wyższego trybunału sprawiedliwości Katalonii, Hiszpania) obniżenie wynagrodzenia za 2011 rok, podnosząc m.in., że spowodowało ono „istotne zmniejszenie pensji w stosunku do równoważnych okresów w poprzednim roku”, sprzeczne z hiszpańską konstytucją.

W sprawie chodziło o to, że ograniczenia budżetowe – skądinąd wynikające z aktów prawa unijnego – nałożyły na hiszpańskie Ministerstwo Sprawiedliwości obowiązek obniżenia wynagrodzeń sędziów. Obniżka nie była jednak proporcjonalna dla wszystkich sędziów.

Postanowieniem z 30 marca 2015 r. sąd odsyłający – czyli ów wyższy sąd Katalonii – przedłożył Tribunal Constitucional (hiszpańskiemu trybunałowi konstytucyjnemu) pytanie o zgodność obniżki z hiszpańską konstytucją. Wskazał, że ze sprawozdania Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, iż obniżka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament