Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wolne za krew: nie każdy odbierze dwa dni

23 czerwca 2022 | Kadry i Płace | Maciej Ogórek

W pandemii pracownik jest zwolniony od świadczenia pracy w dniu pobrania krwi i w dniu kolejnym. Dzień wolny przepadnie, gdy nie miał wtedy pracować.

Honorowi dawcy krwi chętnie korzystają z możliwości zwolnienia od świadczenia pracy w dniu, w którym oddają krew. Ponadto, od 26 stycznia 2021 r. przysługują im aż dwa dni wolne z tego tytułu – w dniu, w którym oddali krew i w dniu następnym. To dodatkowe uprawnienie ma charakter czasowy. Zostało wprowadzone w związku z pandemią COVID-19. Bywa ono problematyczne dla pracodawców – szczególnie, jeżeli nieobecności pracowników zbiegną się w czasie.

Honorowy dawca

W ustawie o publicznej służbie krwi wszyscy dawcy krwi tytułowani są jako „honorowi dawcy krwi”. Dlatego każdy pracownik oddający krew – a nie jedynie zasłużony honorowy dawca krwi – może liczyć na zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi, wynagrodzenie za okres zwolnienia, zwrot kosztów przejazdu do stacji krwiodawstwa oraz posiłek regeneracyjny....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament