Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rynek wynajmu prosperuje

23 czerwca 2022 | Rynek nieruchomości | rp.pl

Rynek mieszkaniowy tradycyjnie postrzegany jest jako bezpieczna przystań, w ostatnich latach znaczna część popytu wynikała nie z potrzeby zapewnienia sobie dachu nad głową, lecz była motywowana inwestycyjnie. Mieszkania kupowano na wynajem krótko- i długoterminowy, a wraz ze zwyżkami cen – jako lokatę kapitału. Pandemia poturbowała rynek najmu, głównie ten nastawiony na turystów, ale z rynku zniknęli też studenci i pracownicy – to przełożyło się na spadek czynszów. Za to rosnąca inflacja zwiększyła zakupy o charakterze tezauryzacyjnym.

Obecnie rynek najmu ponownie jest rozgrzany, a wysoka inflacja każe poszukiwać sposobów chronienia gotówki przed utratą wartości.

Renesans najmu to pochodna dwóch czynników. Po pierwsze, jest konsekwencją najazdu Rosji na Ukrainę i napływu do Polski milionów uchodźców. Po drugie, rosnące stopy procentowe i zaostrzona od kwietnia polityka banków w zakresie badania zdolności kredytowej przekładają się na spadek możliwości zaciągnięcia pożyczki, a co za tym idzie – popytu na mieszkania. Maj został ochrzczony czarnym miesiącem u deweloperów, bo sprzedaż lokali w siedmiu największych miastach skurczyła się o blisko jedną trzecią wobec średniego poziomu z pierwszych miesięcy tego roku. To powoduje, że duża część niedoszłych nabywców poszukuje alternatywy w postaci wynajmu.

Dwa mocne źródła popytu przekładają się na istne przetrzebienie oferty mieszkań na wynajem – szczególnie tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament