Polacy są finansowo konserwatywni, jak Grecy i Cypryjczycy
Banki centralne nie mają innego wyjścia, jak tylko podnieść stopy procentowe, a rządy mają niewielką przestrzeń do działań fiskalnych – mówi Tanguy van de Werve, dyrektor generalny European Fund and Asset Management Association.
W 2021 r. europejski sektor funduszy inwestycyjnych odnotował rekordowe napływy. Jakie były przyczyny tak „byczego” rynku?
Sprzedaż netto funduszy inwestycyjnych otwartych i alternatywnych funduszy inwestycyjnych wyniosła 888 mld euro w 2021 r., co stanowi drugi co do wielkości napływ środków po 2017 r. (965 mld euro). Długoterminowe fundusze inwestycyjne otwarte (wszystkie z wyjątkiem funduszy rynku pieniężnego) odnotowały rekordową sprzedaż netto w 2021 r. (814 mld euro), głównie dzięki sprzedaży netto funduszy akcyjnych (405 mld euro).
Inwestorów do funduszy akcji przyciągnęły w 2021 r. pozytywne perspektywy wzrostu gospodarczego i dobra koniunktura na rynkach. Ponadto, udane wprowadzenie szczepionek na Covid-19 wzmocniło nie tylko nasz układ odpornościowy, ale także zaufanie inwestorów.
Żyjemy w niepewnych czasach. Wpływa na nas niejasna sytuacja gospodarcza spowodowana pandemią Covid-19, zakłócenia w łańcuchach dostaw w niektórych sektorach przemysłu, stale rosnąca inflacja i stopy procentowe, a także wojna na Wschodzie. Jak te czynniki i ryzyko wpłyną na branżę zarządzania inwestycjami w Europie?
Rzeczywiście znajdujemy się obecnie na trudnym, nieznanym terytorium ze względu na połączenie poważnych negatywnych wstrząsów – wojna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta