Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady pracy zdalnej lepiej ustalić nie czekając na przepisy

23 czerwca 2022 | Kadry i Płace | SYLWESTER SILSKI

Pracodawcy będą mieli bardzo mało czasu na przygotowanie i wdrożenie regulacji firmowych dotyczących pracy na odległość. Warto więc przygotować się do tego wcześniej.

Do Sejmu wpłynął w końcu rządowy projekt nowelizacji ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 2335). Przewiduje on tylko 14-dniowe vacatio legis. Dwa tygodnie od wejścia w życie przepisów, w dodatku – z pewnym prawdopodobieństwem – w okresie letnim, to niewiele czasu na wdrożenie nowych zasad współpracy z pracownikiem zdalnym.

Ponieważ te zasady są już znane, zaś projekt ustawy nie powinien ulec znaczącym modyfikacjom w toku prac parlamentarnych, można się do tych zmian przygotować wcześniej. Jedną z nich jest konieczność rozliczania się z pracownikiem z poniesionych przez niego kosztów bezpośrednio związanych z wykonywaniem pracy zdalnej.

Rozliczenie ryczałtem

To firma powinna zapewnić pracownikowi materiały i narzędzia do pracy zdalnej. Za obopólną zgodą może on jednak korzystać z własnych narzędzi – jak komputer, drukarka itd. Z tego tytułu będzie mu przysługiwał zwrot poniesionych kosztów. Zwrot ten można ustalić jako ekwiwalent lub ryczałt. Z pewnością większość pracodawców skorzysta z tej drugiej formy rozliczeń, bo jest łatwiejsza i nie wymaga bieżącej analizy poniesionych kosztów. Jak ustalić jego wysokość?

Projekt ustawy określa jedynie przesłanki, którymi należy się kierować przy ustalaniu wysokości ryczałtu, wiążąc przy tym określone kategorie kosztów bezpośrednio z faktem ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament