Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółki giełdowe na celowniku sprzedających

23 czerwca 2022 | Moje pieniądze | Jacek Mysior
Notowania większości spółek giełdowych znalazły się w ostatnich miesiącach pod silną presją podaży
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Nieznane
Notowania większości spółek giełdowych znalazły się w ostatnich miesiącach pod silną presją podaży

Na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których akcje wyceniane są dużo niżej niż jeszcze na początku roku. Sprawdzamy, czy jest szansa na odbicie ich notowań.

Bieżący rok nie układa się po myśli posiadaczy akcji spółek z warszawskiej giełdy. Pogorszenie nastrojów w ostatnich miesiącach sprawiło, że o zyskach w tym roku większość z nich może tylko pomarzyć. Notowania większości spółek znalazły się pod presją podaży. Sprawdzamy, czy wyceny najmocniej przecenionych firm spośród ujętych w trzech głównych indeksach są już na tyle nisko, że mogą być atrakcyjną propozycją dla inwestorów poszukujących okazji na rynku.

Końca spadków nie widać

Od dłuższego czasu na celowniku sprzedających są akcje Allegro, którego wycena od początku tego roku stopniała już o prawie połowę.

– Spadek notowań to splot kilku czynników, wśród których wymienilibyśmy gorsze nastawienie inwestorów do spółek wzrostowych na świecie oraz silne zwyżki stóp procentowych w Polsce. Do tego dochodzą też wyraźna presja kosztowa, w tym, jeśli chodzi o koszty logistyki, IT i ogólnie koszty pracy, ryzyko osłabienia popytu konsumenckiego w wyniku inflacji oraz nadal silna presja ze strony konkurencyjnych platform (ostatnio Shopee) oraz alternatywnych kanałów sprzedaży (przez własne sklepy online). Do wzmocnienia części tych czynników przyczyniła się wojna w Ukrainie – wskazuje Dominik Niszcz, analityk Trigon DM.

– Z perspektywy ostatnich kwartałów wydaje się, że optymizm w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12299

Wydanie: 12299

Spis treści
Zamów abonament